Pravica Smer definitívne odmietla, R. Fico bude vládnuť sám

15.03.2012 Bratislava

Bratislava 15. marca (TASR) - Víťaz volieb Smer-SD bude najbližšie štyri roky vládnuť sám. Lídri piatich pravicových strán na dnešnom rokovaní za okrúhlym stolom povedali subjektu Roberta Fica definitívne nie a potvrdili tak svoj odchod do opozície. Smer-SD si ešte dnes preberie poverenie od prezidenta SR Ivana Gašparoviča na zostavenie vlády.

"Smer-SD bude zostavovať vládu ako jediná strana. Opätovne všetkým občanom ďakujem za účasť vo voľbách. Máme veľký rešpekt pred týmto výsledkom," povedal na tlačovej konferencii Fico, ktorý dnešné stretnutie s opozíciou označil za veľmi zaujímavé, korektné a konštruktívne.

Z rokovania strán tiež vyplynulo, že opozícia bude mať k dispozícii rovnaký počet výborov, aký mal Smer-SD a SNS v rokoch 2010 až 2012, a to napriek tomu, že sa zmenil pomer koalície a opozície v prospech vládnej strany. Opozícia zároveň bude mať k dispozícií dve miesta podpredsedov NR SR, kým doteraz jej patrilo jedno. "Predložia návrhy a bude sa o nich hlasovať na ustanovujúcej schôdzi," avizoval Fico.

Smer-SD má tiež záujem vpísať do vládneho programu niekoľko návrhov ústavných zákonov. "Došlo k absolútnej zhode pri zrušení trestnoprávnej imunity. Podľa mňa to získa podporu všetkých 150 poslancov. Zhoda je aj na tom, že pokiaľ ide o vzatie poslanca do väzby, bude potrebný súhlas parlamentu, ale samotná imunita bude zrušená, teda orgány činné v trestnom konaní budú môcť bez súhlasu NR SR začať trestné stíhanie," vysvetlil Fico.

V prípade zrušenia Mečiarových amnestií, ktoré žiada KDH, Fico zopakoval, že Smer-SD je len za prijatie deklaratórneho ústavného zákona, ktorý by ich odsúdil. "Ak bude zhoda, sme na to pripravení," ubezpečil Fico.

Na margo generálneho prokurátora Fico podotkol, že Smer-SD nebude prijímať žiadne rozhodnutia do okamihu, kým nerozhodne Ústavný súd SR o výklade zákona a nepovie, či prezident má povinnosť alebo právo vymenovať zvoleného kandidáta. Potom prichádzajú do úvahy dve alternatívy. "Ak by prezident povinnosť nemal, muselo by dôjsť k opakovanej voľbe. Ak by ústavný súd povedal, že prezident povinnosť má, pán Čentéš musí byť vymenovaný a musíme to rešpektovať," povedal Fico.

Most-Híd podľa jeho slov otvoril aj otázku postavenia menšín. "Smer nechce meniť status quo. Zhoda je, že musíme zmeniť zákon o štátnom občianstve, aby občania Slovenska neprichádzali o svoje občianstvo," podotkol.
 

Vyberte región